Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi które mogą paść na rozmowie o pracę po angielsku

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku podobnie jak w języku polskim ma na celu lepsze poznanie potencjalnego pracownika oraz jego umiejętności. Odbywa się to zazwyczaj poprzez serię pytań zadanych przez pracodawcę bądź rekrutera. Pomimo iż nie da się przewidzieć przebiegu całej rozmowy oraz wszystkich możliwych pytań, istnieje kilka z nich które są zadawane najczęściej, dlatego warto je przeanalizować i nauczyć się na nie odpowiadać. Oto przykładowe pytania i odpowiedzi które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku.

Pytanie numer 1

Why should we hire/choose you?/ Why do you want this job?

W tym pytaniu powinniśmy konkretnie odpowiedzieć na pytanie dlaczego to akurat my powinniśmy zostać zatrudnieni oraz dlaczego to stanowisko było dla nas najlepsze. Warto tutaj wspomnieć o posiadanych przez nas umiejętnościach mogących przydać się na danym stanowisko oraz dlaczego taka praca sprawiałaby nam satysfakcję.

Przykładowa odpowiedź:

I’m always ready to take on responsibility and feel this will come more quickly with a firm of this size. A small firm also gives the chance to build closer working relationships with clients and colleagues and I’ve found through my past work experience that this makes an organisation more effective as well as more satisfying to work in.

Pytanie numer 2

Please tell us something about yourself.

Pytanie to bardzo często pada na rozmowie kwalifikacyjnej. Jest ono bardzo ogólne, jednak dostarcza pracodawcy wielu informacji. To o czym i w jaki sposób będziemy mówili ma duży wpływ na nasz obraz  w oczach osoby rekrutującej. Odpowiadając na pytanie powinniśmy przede wszystkim mówić o rzeczach interesujących rekrutera, czyli związanych ze stanowiskiem o które się ubiegamy.

Przykładowa odpowiedź:

I come from …, for the last … months/years I’ve been living in … . I graduated from … in … . After the studies I worked in … as an … . I would like to join your company because … . I think I will get there new skills and experience and I will have an opportunity to develop myself. I am a hardworking and … person. I am good at … and … . My hobbies and interests are … . Is there anything else you would want to know about myself?

Pytanie numer 3

What do you expect to be doing in 5 years time?

W tym pytaniu musimy określić jakie są nasze plany na najbliższe lata. Pozwala to pracodawcy stwierdzić czy planujemy związać naszą przyszłość z daną firmą, oraz czy chcemy się w niej rozwijać, czy tylko po prostu aktualnie poszukujemy pracy „na chwilę” w poszukiwaniu lepszej oferty.

Przykładowa odpowiedź:

I would hope to grow with the responsibility I am offered and to develop my skills as far as I am able. I would like to gradually take more and more responsibility and perhaps by then be a brand manager for a major product.

Pytanie numer 4

What are your weaknesses?

Pytanie o nasze słabości często sprawia nam wiele problemów. W końcu chcemy wypaść przed pracodawcą jak najlepiej. Jednakże powiedzenie że nie mamy żadnych słabości byłoby jawnym kłamstwem. Nie należy również stosować „rzekomych wad” wcale nimi nie będących np. „jestem zbyt punktualny/dokładny”, „za bardzo lubię ciężko pracować”. Najlepiej jest być szczerym w stosunku do rekrutera i powiedzieć o swoich prawdziwych wadach, najlepiej dodając przy tym że pracujemy nad ich zwalczeniem.

Przykładowa odpowiedź:

I’m not a very self-confident person and used to find it very difficult to talk to people. But I’m working on it. I’ve joined the debating society this year to give me experience of speaking in front of an audience. It helps mi a lot.

Pytanie numer 5

What are your main strengths?

Pytanie przeciwne do pytania numer 4 – stąd też często są zadawane one w parze. Odpowiadając na to pytanie powinniśmy wskazać swoje mocne strony, przydatne głównie pod kątem pracy na danym stanowisku oraz pozytywne cechy osobowości. Pozwoli to pracodawcy określić naszą wartość jako pracownika, a przy okazji zobaczyć w jaki sposób oceniamy samych siebie, dlatego mówiąc o swoich zaletach nie powinniśmy być ani przesadnie skromni, ani zbytnio się przechwalać. Będziemy przez to sprawiali wrażenie mało wiarygodnej osoby.

Przykładowa odpowiedź:

In my opinion my strongest trait is … . This trait has helped me in many hard situations, for example … and … . I have also always been a great … . I am good at … . I think I am an excellent … . My friends say that I am very good at … .

 

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

 

CV po angielsku

CV po angielsku wzór

List motywacyjny po angielsku

List motywacyjny po angielsku wzór

 

Pytanie numer 6

Have you got any questions?

Na samym końcu rozmowy, kiedy rekruter dowie się o nas wszystkiego co go interesowało, może zadać to pytanie. Jest to swoiste odwrócenie ról. Teraz to my możemy spytać naszego pracodawcę o coś czego chcielibyśmy się dowiedzieć. Jest to też swego rodzaju test. Możemy oczywiście odpowiedzieć że nie mamy żadnych, ale możemy również zasygnalizować lekko np. nasze ambicje i chęć rozwoju, pytając o to czy firma organizuje dodatkowe szkolenia dla pracowników, albo czy jest przewidziana premia dla najlepszego pracownika miesiąca.

Przykładowa odpowiedź:

I’d made a note to ask about your appraisal system and the study arrangements for professional exams, do you have any?

lub jeśli nie mamy żadnych pytań:

Thank you, but I really feel that I know everything that I need to know at this moment.

Jeśli masz jeszcze jakieś pomysły na pytania które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku, napisz je w komentarzu :)

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych ocen. A jak Ty go oceniasz? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *