Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Rozmowa o pracę po angielsku

Rozmowa kwalifikacyjna jest ostatnim odcinkiem na długiej drodze rekrutacji. Fakt że zostaliśmy na nią zaproszeni oznacza, że zarówno nasze CV jak i list motywacyjny zostały rozpatrzone pozytywnie, a pracodawca zainteresował się naszą kandydaturą na dane stanowisko. Dlatego też niezmiernie ważne jest, aby dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – musimy być najlepsi ze wszystkich zaproszonych na nią osób.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku nie różni się w znaczący sposób od tej w języku polskim, właśnie poza tym że jest w innym języku. Kluczowe zatem znaczenie będzie miał tutaj poziom opanowania przez nas języka angielskiego. Warto zwracać uwagę na poprawność językową w trakcie wypowiedzi, a przypadku gdy mogą wystąpić z tym problemy, wyćwiczyć sobie kilka najczęściej stosowanych formułek. Dobrze jest przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną „na sucho” z kimś znajomym, odpowiadając na kilka najczęściej padających pytań. Z kolei na te pytania warto na spokojnie przygotować krótkie, acz treściwe odpowiedzi. Gdy z góry wiemy co chcemy powiedzieć możemy w lepszy sposób sformułować naszą wypowiedź, tak aby zachowała ona spójność.

Przygotowanie do rozmowy o pracę

Tak na prawdę cała sprawa związana z rozmową kwalifikacyjną zaczyna się dużo wcześniej niż sama rozmowa. Zanim staniemy przed potencjalnym pracodawcą, warto się odpowiednio przygotować na zadawane nam pytania. Często mogą one dotyczyć firmy w której zamierzamy pracować, dlatego jeśli jeszcze jej nie znamy, powinniśmy dobrze zapoznać się z jej działalnością, strukturą, i rolą którą mielibyśmy w niej pełnić. Daje nam to wiele korzyści:

  • pozwala nam długo rozmawiać i brzmieć inteligentnie w czasie rozmowy z rekruterem – widać że jesteśmy świadomi tego czym zajmuje się firma i jakie byłoby nasze w niej miejsce.
  • ukazuje zarówno nasze zainteresowanie firmą, jak i to że zależy nam na zdobyciu tej pracy
  • zwiększa naszą pewność siebie, niezwykle istotną w przypadku rozmowy – posiadając wiedzę z danego zakresu nie będziemy zaskoczeni żadnym pytaniem dotyczącym firmy, co pozwoli nam być bardziej rozluźnionymi, a co za tym idzie naturalnymi.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, warto przygotować sobie zestaw gotowych odpowiedzi na najpopularniejsze pytania. Dzięki temu możemy je sobie przemyśleć na spokojnie tak aby były spójne i błyskotliwe. Opracowując odpowiedzi na pytania postawmy się na miejscu rekrutera: jakich odpowiedzi mógłby on oczekiwać i jaki byłby według niego idealny kandydat na dane stanowisko, a potem postarajmy się maksymalnie zbliżyć do tego ideału (zachowując przy tym prawdomówność). Innym rodzajem pytania jest często stosowane pytanie o to, ile chcielibyśmy zarabiać na danym stanowisku. Jest to trudne pytanie, gdyż nie powinniśmy zażądać ani za dużo, ani za mało. Dobrze jest zatem przed rozmową o pracę zrobić swoiste rozeznanie, jak kształtują się średnie zarobki ludzi na danym stanowisku. W swoich pytaniach rekruter często może odnosić się do danych zawartych w naszym CV lub liście motywacyjnym, dlatego powinniśmy dobrze się z nimi zapoznać i je przeanalizować.

Oprócz kwestii merytorycznej warto skupić się również na kwestii emocjonalnej. Postarajmy się aby rekruter nas polubił. Często to emocje a nie suche informacje są głównym czynnikiem wpływającym na ostateczną decyzję. Powinniśmy sprawiać wrażenie osoby godnej zaufania, bezkonfliktowej, pozytywnie nastawionej i odpowiedzialnej. Oprócz naszego zachowania olbrzymie znaczenie ma również nasz ubiór – na rozmowę kwalifikacyjną należy ubrać się stosownie do sytuacji – elegancko i schludnie, okazując w ten sposób szacunek osobie rekrutującej. Będziemy również dzięki temu zwyczajnie lepiej wyglądać. Tuż przed samą rozmową powinniśmy jeszcze raz skontrolować nasz wygląd, oraz np. świeżość oddechu. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej każdy szczegół ma znaczenie i może zadecydować o tym czy uda nam się zdobyć pracę czy też nie.
 

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – pytania i odpowiedzi

 

CV po angielsku

CV po angielsku wzór

List motywacyjny po angielsku

List motywacyjny po angielsku wzór

 

W trakcie rozmowy o pracę

Wchodząc na rozmowę o pracę powinniśmy przywitać się z rektuerem, a nawet postarać się nieco rozluźnić atmosferę rzucając krótkie „How are you?”. W trakcie samej rozmowy powinniśmy starać się być możliwie jak najbardziej rozluźnieni i pewni siebie. Dobrze jest często się uśmiechać, o ile uśmiech ten jest swobodny, szczery i niewymuszony. Jeśli mamy uśmiechać się nerwowo i sztucznie, lepiej nie robić tego w ogóle. Siedząc na krześle powinniśmy być wyprostowani, ale i rozluźnieni – nie tak jak byśmy siedzieli na szpilkach. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że nie wypada się wiercić. Odpowiadając na pytania powinniśmy starać się mówić możliwie jak najbardziej płynnie i na temat, precyzyjnie odpowiadając na pytania zadawane przez rekrutera. W przypadku gdy nie dosłyszymy jakiegoś pytania nie wahajmy się poprosić o powtórzenie go. Po odbytej rozmowie warto jest wysłać e mail bądź list, w którym podziękujesz za odbytą rozmowę. W ten sposób przypomnisz o sobie, wyróżnisz się na tle kandydatów, oraz pokażesz jak bardzo zależy Ci na zdobyciu danego stanowiska.

Jeśli macie jeszcze jakieś rady dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku, napiszcie je w komentarzu.

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych ocen. A jak Ty go oceniasz? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *